W dzisiejszych czasach, gdy życie pędzi nieubłaganie szybko, a zawiłości prawne wydają się coraz bardziej skomplikowane, poszukujemy rozwiązań, które pomogą nam zaoszczędzić cenny czas i zminimalizować stres związany z realizacją rozmaitych obowiązków prawnych. Jednym z takich rozwiązań, które zasługuje na szczególną uwagę, jest pełnomocnictwo notarialne – narzędzie prawne, które może znacznie ułatwić życie i sprawić, że wiele spraw prawnych zostanie załatwionych szybko, sprawnie i bez większych komplikacji. W Kancelarii Notarialnej Sylwii Hajniak w Piotrkowie Trybunalskim oferujemy kompleksową obsługę w zakresie sporządzania pełnomocnictw notarialnych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb naszych klientów.

Co to jest pełnomocnictwo notarialne?

Pełnomocnictwo notarialne to specyficzna forma umowy, dzięki której jedna osoba (mocodawca) może upoważnić drugą osobę (pełnomocnika) do działania w swoim imieniu w określonych sprawach prawnych. Taka możliwość jest nieoceniona, gdy znajdziemy się w sytuacji, która uniemożliwia nam osobiste załatwianie spraw – czy to z powodu choroby, wyjazdu, czy po prostu braku czasu.

Różnica między pełnomocnictwem notarialnym a zwykłym pełnomocnictwem leży przede wszystkim w formie – pełnomocnictwo notarialne jest sporządzane i poświadczone przez notariusza, co nadaje mu większą moc prawną i wiarygodność. To sprawia, że pełnomocnik może działać w imieniu mocodawcy w szerszym zakresie spraw, będąc jednocześnie bardziej zaufaną osobą dla innych podmiotów.

Rodzaje pełnomocnictw notarialnych

W zależności od potrzeb i sytuacji, w których się znajdujemy, możemy wybrać jeden z trzech rodzajów pełnomocnictw notarialnych:

  1. Pełnomocnictwo ogólne – upoważnia pełnomocnika do załatwiania niemal wszystkich spraw mocodawcy.
  2. Pełnomocnictwo szczególne – ogranicza się do określonych, konkretnych czynności prawnych, np. sprzedaży nieruchomości.
  3. Pełnomocnictwo substytucyjne – umożliwia pełnomocnikowi delegowanie określonych uprawnień na inne osoby.

Jak uzyskać pełnomocnictwo notarialne?

Proces udzielania pełnomocnictwa notarialnego jest prosty i przejrzysty. Wystarczy odwiedzić naszą kancelarię notarialną w Piotrkowie Trybunalskim, mając przy sobie dokument tożsamości oraz dane osoby, której chcemy udzielić pełnomocnictwa. Następnie, w obecności notariusza, sporządzany jest akt notarialny, który jest dokładnym odzwierciedleniem umowy pełnomocnictwa – zawiera dane personalne, zakres uprawnień oraz wszelkie inne postanowienia, o które zadbamy, aby były w pełni dopasowane do Państwa potrzeb.

Pełnomocnictwo notarialne to rozwiązanie, które zapewnia spokój umysłu i pewność, że nasze sprawy prawne są w dobrych rękach, nawet gdy sami nie możemy się nimi zająć.